7 Aralık 2011 Çarşamba

ev botu yapım aşamalarıgeçen haftalarda burada kalıbını verdiğim ev botunun yapım aşamalarını isteyen arkadaşlarım olmuştu.en küçük detaya kadar fotoğraflayıp anlatmaya çalıştım.umarım faydalı olur.
kalıp için buraya tıklayın.
ihtiyacımız olan en önemli malzeme keçe taban.aslında keçe kumaş alıp kesmeyi düşünürken tesadüfen ayakkabı tamircimde hazır taban gördüm.çifti 3 lira idi.bir tarafının karton olması ile daha sağlam olacağı için bunu tercih etmenizi öneririm.

bu aşamada ayak numaranıza göre tabanı kesip, metre elyafı silikon, bali vs.. gibi yapıştırıcılar ile kenarlarından yapıştırın.aman ortasına yapıştırıcı sürmeyin, aksi taktirde sertleştiğinde ayak tabanınızı rahatsız edecektir.
metre elyaf kullanmak, aramak, satın almak vs.. istemezseniz bunun yerine polar kullanabilirsiniz.
 iç ve dış olarak kumaşımızı kesiyoruz.içi için malzemem yeterli olmadığı için parça parça yapmak zorunda kaldım.bir yerde resimler açısından faydalı da oldu, resimlerde iç ve dış daha belli olacak.anlaşıldığı üzere parça kumaşlardan oluşan kısım, botumuzun içi olacak.ona tabanı ekliyoruz.dış kısma gelecek olan parçada taban yok.
 keçe ve elyaftan oluşan tabanı, botun tabanına yapıştırıyoruz (sadece kenarlardan)  ayrıca görüldüğü gibi dikişler dışta kalacak.sonra dış parça ile iç parçanın ağız kısmını yüzü yüz gelecek şekilde dikiyoruz.
kumaşı iç parçanın üzerine çevirip, keçe tabana elde dikiş ile tutturuyoruz.hepsi bu, maliyet oldukça az.dilediğiniz renkte ev botu elde edebilirsiniz.sevgiler

1 yorum:

Gülen Tezer Üstün dedi ki...

Merhaba Eda; :) Fethiye'nin soğuklarında tam da aradığım ürün. Umarım bu sene geçen seneki kadar/gibi soğuk olmaz.
Yaptığın her şeyi çok beğendim.
Bir beden eğitimciden beklenmesi pek de olası işler değil bu işler. Tebrik ediyorum.
Sevgiler ve iyi pazarlar..